banner-marafest marafest MaraFest, editia I Tara Lapusului - Maramures banner marafest

MARA este un proiect umbrela, nou si necesar pe piata nationala, care reuneste sub acest concept o serie de Evenimente Bucuresti | Comunitatea Stud Pass, actiuni, campanii si oameni care se regasesc si reprezinta spiritul maramuresean in toata explozia si diversitatea sa.

Mara este o caravana atat fizica cat si virtuala care isi plimba mesajul in toata tara, prin tot felul de canale (fie ca e un eveniment, o locatie, un flash, o adunare, un megafon, un mail …) si poposeste in oameni gata sa primesca spiritul viu si colorat al Maramuresului.

Fenomenul maramuresean este parte din identitatea romanilor. In ciuda atractie noului, categorii diverse de public gasesc un punct de legatura si interes in ceea ce insemna Maramures, pentru ca este in noi. Noi cei de acasa suntem maramureseni prin atitudine, prin manifestare, prin traditie, prin evolutia haotica si pestrita a modernului, plini de culori.

Program prima editie MaraFest

Luni 18 August

11:00 – 12:30 Parada saltimbanci – centrul orasului
17:00 – 19:00 Moment Vasile Grigore Latis – recital poezie actorul Adrian Voichitescu si recital pian Ionut Gat
19:00 – 20:30 Teatru: „Copii Rai“ si dezbatere pe tema educatiei – Katia Pascariu – Bucuresti
21:00 Concert: ill Heartz Crew – Targu Lapus
22:00 -02:00 Film: Proiectii de filme – Ambulanta Culturala

Marti 19 August

09:00 – 12:00 Piata de alimente
10:00 – 19:00 Ateliere copii
11:00 – 19:00 Workshop troite: Catalin Buda – Targu Lapus
11:00 – 19:00 Workshop sculptura: Viorel Marton – Targu Lapus
12:00 – Vernisaj carte “O istorie antropologica a culorilor” – Nelu Botis – Baia Mare
14:00 Foto: expozitie “Rezervatia Muntilor Rodnei” – Claudiu Iusan – Targu Lapus
15:00 – 16:00 Atelier de scris subconstient – Cristina Burduja – Potpourri – Cluj Napoca
16:00 – 17:30 Dezbatere: Rolul voluntariatului in dezvoltarea societatii romanesti – Vlad Chereches – OSUT –Timisoara
17:30 -18:30 Teatru: “Dumnezeu de a doua zi” de Mimi Branescu, regia Mihaela Lichiardopol, cu: Spiridon Bogdan si Chelba Alina – Electric Theatre – Timisoara
18:30 – 20:00 Povesti si recital: Valer Burzo – patrimoniu viu UNESCO, Baba Maricuta, Floare Pop– Suciu de Sus
20:00 Concert folk : Grup Folk Clasic – Baia Mare
22:00 Film: Proiectii de filme – Ambulanta Culturala

Miercuri 20 August

09:00 – 12:00 Piata de alimente
10:00 – 19:00 Ateliere copii
11:00 – 19:00 Workshop sculptura: Viorel Marton – Targu Lapus
11:00 – 19:00 Workshop troite Catalin Buda – Targu Lapus
11:00 – 13:00 Atelier de scris subconstient – Cristina Burduja – Potpourri – Cluj Napoca
13:00 – 14:00 “Daruind vei dobandi” –intalnire cu Andrei Stratila – AIPD – Timisoara
14:00 –17:00 Modelaj in lut si povesti cu Daniel Les – Baia Sprie
19:00 – 19:00 Joc spectacol si workshop: Ansamblul Magura – Cernesti
19:00 – 21:00 Teatru: „Copii Rai“ si dezbatere pe tema educatiei – Katia Pascariu – Bucuresti
22:00 – 23:30 Concert: Brum – Timisoara
23:30 – 02:00 Film: “Wild Carpathia” partea I, II si III – discutii: Nicoleta Carpineanu producator asistent – Belgia

Joi 21 August

09:00 – 12:00 Piata de alimente
10:00 – 19:00 Ateliere copii
11:00 – 12:30 – Parada saltimbanci in centrul orasului
11:00 – 19:00 Workshop sculptura: Viorel Marton – Targu Lapus
11:00 – 19:00 Workshop: troite Catalin Buda – Targu Lapus
12:00 – 17:00 Pelerinaj: Manastire Rohia: Vizita manastire – Lansare de carte “Sublimul Suferintei” – Gheorghe Petreus – Botiza
17:00 -20:00 Ateliere de: cusut, margelit, pictat – Sezatoarea urbana – Bucuresti
19:00 – 20:00 Concert: Folk – Marinel Petreus – Baia Mare
20:00 – 21:30 Concert: Kindlein Cantaretul cu poeziile – Timisoara si recital poezii- Havram Otto – Targu Lapus
21:30 – 23:00 Concert: “Sebastian Trio Spanache” – Timisoara
23:00 – 03:00 Afterparty – Electroclown

Vineri 22 august

07:00 – 08:00 La cosit de dimineata
09:00 – 12:00 Piata de alimente
10:00 – 19:00 Ateliere copii – Gradinita Strumfii – Targu Lapus
11:00 – 19:00 Workshop sculptura: Viorel Marton – Targu Lapus
11:00 – 19:00 Workshop troite Catalin Buda – Targu Lapus
11:00 – 13:00 Atelier de scris subconstient – Cristina Burduja – Potpourri – Cluj Napoca
13:00 – 19:00 Calarie– Fundatia “A vision for Children“
15:00 -19:00 Ateliere de: cusut, margelit, pictat – Sezatoarea urbana – Bucuresti
16:00 La placinte inainte la razboi inapoi: workshop de gatit placinta
16:00 Horincie: fiert tuica/palinca la cazan
16:00 -19:00 “Initiere in artele circului” – Scoala de Circ si Electric Theatre – Timisoara
18:00 -19:00 Grupurile “Cant si dor”, “Dacii liberi” – Libotin si Grupul de Horitoare – Ungureni
19:00 – 20:15 Concert: Marinel Petreus si Gheorghe Parja
20:30 – 21:30 Concert: Badea Pitis – Lapusul Romanesc si Maria Casandra Hausi – Baia Mare
22:00 – 23:30 Concert: Domino – Sibiu
24:30 After party Paul Socol – Cluj Napoca

Sambata 23 August

09:00 – 12:00 Piata de alimente
10:00 – 19:00 Ateliere copii – Gradinita Strumfii – Targu Lapus
11:00 – 19:00 Workshop sculptura: Viorel Marton – Targu Lapus
11:00 – 19:00 Workshop Troite Catalin Buda – Targu Lapus
12:00 – Expozitii fotografie
13:00 – 19:00 Calarie – Fundatia “A vision for Children“
13:00 – 14:00 Lansare de carte Claudiu Iusan
14:00 -15:00 Atelier de scris subconstient – Cristina Burduja – Potpourri – Cluj Napoca
15:00 -19:00 Ateliere de cusut, de margelit, de pictat – Sezatoarea urbana – Bucuresti
15:00 – 18:00 “Initiere in artele circului” – Scoala de Circ si Electric Theatre – Timisoara
16:00 La placinte inainte la razboi inapoi: workshop de gatit placinta
16:00 Horincie: fiert tuica/palinca la cazan
17:00 – 19:00 Workshop de circ – Scoala de Circ – Timisoara
17:00 – 19:00 Atelier de percutie, ritm si dans – Cercul Inchis – Cluj-Napoca
19:00 – 20:00 Recital frunza si muzicuta cu pahar – Nucu Pandrea – Cluj-Napoca
20:00 – 21:30 Concert: Maria Raducanu – Bucuresti
21:30 – 23:00 Concert: Blazzaj – Timisoara
23:00 – 24:30 Concert: Partizan – Bucuresti
24:30 – 01:00 Spectacol de foc: Scoala de clovni si Electric Theatre – Timisoara
24:30 Afterparty Nico de Transilvania – Belgia

Duminica 24 August

09:00 – 12:00 Piata de alimente
10:00 – 19:00 Ateliere copii gradinita
Atelier de percutie, ritm si dans – Cercul Inchis – Cluj-Napoca
13:00 – 19:00 Calarie – A vision for Children
14:00 La hodina/chill out – Electroclown
15:00 -19:00 Ateliere de cusut, de margelit, de pictat – Sezatoarea urbana – Bucuresti
16:00 – 19:00 Workshop de circ: Scoala de circ si Electric Theatre – Timisoara
Lansare de carte: “Acum stiu cine sunt” si conferinta Grigore Lese
20:00 – 21:30 Concert: Mushroom Storys – Cluj Napoca
21:30 – 23:00 Concert: Grigoe Lese
23:00 – 24:30 Concert: Subcarpati: Bucuresti
24:00 Spectacol de foc: Scoala de Circ si Electric Theatre Timisoara – Timisoara
24:30 Afterparty: Nico de Transilvania – Belgia

Pe intreaga durata a festivalului vom avea targuri de produse autentice din Maramures.

Toate actiunile din festival sunt cu intrare libera.