Primii Oameni ai Timpului au fost alesi

Oamenii Timpului au inceput seara de 13 decembrie la Teatrul National „Vasile Alecsandri” din Iasi  cu un concert caritabil pentru Mihailenii lui George Enescu, sustinut de pianista Raluca Stirbat. Intrarea s-a facut pe baza de invitatie, iar doritorii au donat in urnele speciale, pentru salvarea casei lui George Enescu din Mihaileni, Botosani.

In a doua parte a galei Oamenii Timpului au fost decernate premiile la cele zece categorii de nominalizati, iar cuvantul serii a fost „emotie”. Toti castigatorii si-au felicitat colegii alaturi de care au fost nominalizati. Premiile speciale si premiile „In memoriam” au starnit aplauze la scena deschisa.

afis_oamenii-timpului-iasi-2014 oamenii timpului Primii Oameni ai Timpului au fost alesi afis oamenii timpului iasi 2014

Castigatorii la cele zece categorii de nominalizati din cadrul campaniei Oamenii Timpului:

TINERE VALORI- Malina Ciobanu (http://oameniitimpului.ro/nominalizati/tinere-valori/malina-ciobanu/)

EDUCATIE SI CERCETARE- Constantin Cucos (http://oameniitimpului.ro/nominalizati/educatie-si-cercetare/constantin-cucos/)

LITERATURA- Emil Brumaru (http://oameniitimpului.ro/nominalizati/literatura/emil-brumaru/)

ARTE- Oltita Cintec (http://oameniitimpului.ro/nominalizati/arte/oltita-cintec/)

SOCIETATE CIVILA- Iasul Iubeste Teii, Alexandrina Dinga (http://oameniitimpului.ro/nominalizati/societate-civila/alexandrina-dinga/)

DIPLOMATIE CULTURALA- Constantin Chiriac (http://oameniitimpului.ro/nominalizati/diplomatie-culturala/constantin-chiriac/)

MEMORIE SI ISTORIE- Leonidas Rados (http://oameniitimpului.ro/nominalizati/memorie-si-istorie/leonidas-rados/)

JURNALISM CULTURAL- Viorel Ilisoi (http://oameniitimpului.ro/nominalizati/jurnalism-cultural/viorel-ilisoi/)

SANATATE- Norina Consuela Forna (http://oameniitimpului.ro/nominalizati/sanatate/norina-consuela-forna/)

ANTREPRENORIAT- Marius Ursache (http://oameniitimpului.ro/nominalizati/antreprenoriat/marius-ursache/)

Premiile Speciale:

Dan Lungu- pentru organizarea si managementul Festivalului International de Literatura si Traducere (FILIT)

Raluca Stirbat si arhitectul Serban Sturdza- pentru campania ce are scopul salvarii casei lui George Enescu de la Mihaileni, Botosani

Petru Ciubotaru- pentru 50 de ani de teatru pe scena Teatrului National din Iasi

Distinctii IN MEMORIAM:

jurnalistului Alex Savitescu

dirijorului Michael Beck

Momentele dintre decernarile premiilor acompaniate de cvintetul „Solaris” de la Universitatea de Arte „George Enescu” din Iasi.

Intreaga seara de gala si concertul Ralucai Stirbat pot fi revazute pe site-ul http://oameniitimpului.ro/, multumita portalului www.privesc.eu.

Declaratiile tuturor castigatorilor si fotografiile din cadrul galei pot fi regasite pe pagina oficiala de facebook: https://www.facebook.com/OameniiTimpului

Toate momentele importante  vor fi redate in suplimentul revistei de cultura contemporana Timpul din luna ianuarie 2015, dedicat campaniei si galei Oamenii Timpului. Suplimentul va fi realizat in intregime de catre Asociatia Studentilor Jurnalisti, partener oficial al campaniei